از گذشته های دور تاکنون بشر در جستجوی راهی برای خنک کردن هوای گرم بوده اند . آنها در ابتدا از چیزی شبیه به بادبزن های دستی امروزی استفاده می کردند سپس بوته های مرطوبی جلوی خانه هاشان می گذاشتند تا هوای داغی که روی آنها می وزد خنک شود و خانه شان را خنک کند.کم کم و با پیشرفت علم بادگیرها جای این بوته ها را گرفتند. با کشف الکتریسیته پنکه جایگزین آن بادگیرها شد و پس از آن نوبت به کولرهای آبی و گازی رسید. حال می خواهیم بررسی کنیم که کدامیک ازکولرهای آبی یا گازی مناسب تر است ؟

بادبزن

بادگیر

اگرچه خیلی ها فکر می کنند که پنکه دیگر قدیمی شده و کاربرد ندارد اما هنوز هم دارای طرفداران زیادی است . حرکت پره های اریب پنکه، هوای داخل خانه را جابه جا می کند و سبب تهویه محیط می شود. اگرچه باد پنکه به خنکی باد کولرهای آبی و گازی نیست اما برای آنهایی که در مقابل کولر های آبی دچار تن درد می شوند، گزینه مناسبی است.

پنکه

کولر آبی

کولر آبی سرما را بوسیله ی تبخیر قطرات بسیار ریز آبی که با هوا آمیخته شده، تولید می کند. این نوع کولرها برای نقاطی که آب و هوایی خشک دارند، مناسب اند . استفاده از آنها در مناطق دارای رطوبت بالا مانند شهرهای جنوبی و شمالی توصیه نمی شود . این کولرها هم دارای مزایا و هم معایب مخصوص به خود نیز هستند. با توجه به برخی از مضراتی که دارند به نظر می رسد باید  با کولرهای گازی جایگزین گردند  و یا اصول بهداشتی و ایمنی آنها را به طور کامل به اجرا درآورد.

کولر آبی

یکی از مشکلات کولرهای آبی این است که بخصوص در شهرهای بزرگ که هوایی آلوده دارند همانند شهر تهران ، کولر کاملا در معرض گرد و خاک و هوای آلوده است و ازاین طریق آلودگی ها و عوامل بیماری زایی مانند باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها به راحتی وارد خانه می شوند. معمولا افرادی که از کولر آبی استفاده می کنند در تابستان  دچار سردردهای موقت ، گرفتگی بینی ، گلودرد، عطسه و سرفه می شوند و این به علت آلودگی های ناشی از این سیستم خنک کننده است. همچنین پوشال کولر نیز می تواند منبع آلودگی باشد به دلیل این که پر از گرد و غبار و قارچ است و چون دارای رطوبت است و آفتاب به درونش نمی تابد این آلودگی ها با جریان هوا به خانه راه می یابند

کسانی که از کولر آبی استفاده می کنند به توصیه های زیر توجه نمایند :

1- سعی کنید هر سال کولرتان را عوض کنید یا آن را خوب بشویید. سطوح داخلی و کف کولر باید کاملا تمییز باشد.

2- به آب مخزن کولر ، محلول ضد عفونی کننده ی سانوسیل اضافه کنید.

3- قبل از این که کولر را روشن کنید به مدت 15 دقیقه پمپ آن را روشن کنید تا پوشال ها کاملا خیس شود.

4- خیلی باید مواظب برق گرفتگی باشید . چون این کولرها مرطوب اند و این رطوبت باعث تشدید برق گرفتگی می شود.

5- این کولر دارای بدنه ی فلزی و سیم پیچی مبهمی است که تعمیر آن باید حتما توسط متخصصان صورت گیرد.

6- برای تعویض پوشال کولر ابتدا بوسیله ی یک فاز متر مطمعن شوید که برق نداشته باشد .

7- سعی کنید کانال کشی کولر را به گونه ای انجام دهید که کوتاهترین مسیر را داشته باشد.

8- در طول روز کولر را روی دور کند قرار دهید و به طور مداوم آن را روشن نکنید.

9- سعی کنید کولر را در زیر سایبانی قرار دهید.

کولر گازی

 این نوع کولرها برخلاف کولرهای آبی رطوبت محیط را افزایش نمی دهندو برای مناطقی که رطوبت بسیار دارند کارایی زیادی دارد. در گذشته از این نوع کولرها تنها در مناطق جنوبی استفاده می گردید اما اکنون در تمام نقاط از کولر گازی استفاده می شود.

کولر گازی

و در مناطق مرطوب کارایی زیادی دارند. تا ۱۰ سال پیش کولرهای گازی تنها در شهرهای جنوبی کشور استفاده می شد اما چند سالی است که استفاده از آنها تقریبا در همه جا رایج شده است. نحوی عملکرد این کولرها به گونه ای که هوای درون خانه را به درون می کشند و خنک می کنند. بنابراین احتمال ورود هوای آلوده از بیرون خانه به درون آن بسیار کم است . اما مهم ترین مشکل در مورد این کولرها مصرف بالای انرژی توسط آن هاست که البته با نصب و نگهداری مناسب و با رعایت تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای موردنظر می توان این مشکل را نیز به حداقل رساند.

کولر گازی پنجره ای

کولرهای گازی از نظر شکل ظاهری و نوع کاربردشان به دو نوع اصلی تقسیم می شوند : پنجره ای و اسپیلت . اسپیلت ها نسبت به پنجره ای برق بسیار کمتری را مصرف می نمایند .  اما اسپیلت ها از پنجره ای ها گران تر هستند که مصرف کمتر برق مصرفی این هزینه را جبران می کند.

کولرگازی اسپیلت

هنگام خرید کولرهای گازی می بایست به نکات زیر توجه نمائید :

1- هنگام انتخاب نوع و قدرت کولر گازی ابتدا ابعاد اتاق هایتان را در نظر بگیرید.

2- برخی از کولرها دارای موتورهای بسیار قوی ای هستند که برای مناطق بسیار گرم و مرطوب ساخته شده و نیازی نیست که در شهری مثل تهران از آنان استفاده گردد.

3- سعی کنید از کولرهای گازی که بصورت قاچاق وارد کشور می شوند خریداری نکنید چون اگرچه ارزان تر هستند اما ضمانت نامه ندارند و چندان قابل اعتماد نیستند.

4- از فروشنده ی کولر آدرس نزدیکترین نمایندگی نصب و خدمات پس از فروش کولر را دریافت کنید.

5- با استفاده از مواد ضد زنگ نه تنها باعث طولانی شدن عمردستگاه و تبادل سریع سرما و گرما شوید بلکه در کاهش مصرف برق و راندمان نهایی نیز تاثیر متقابل دارد.

6- کولرهای گازی داراری درجه ی تنظیم دما هستند که با  تنظیم این درجه روی ۱۸ تا ۲۲ سبب می شود وقتی هوای اتاق به این درجه رسید، خود به خود کولر خاموش شود و انرژی کمتری مصرف شود.

http://www.kharidcooler.com

گالري

تماس با ما

شرکت سرداوران پاسارگاد

نمایندگی رسمی محصولات تهویه مطبوع میتسوبیشی الکتریک

تهران ، بلوار میر داماد ، بین نفت جنوبی و خیابان 117، ساختمان پاسارگاد

تلفن: 02165548381

JoomShaper